Vitamín C alebo Kyselina askorbová
Čo je to vitamín C
Vitamín C je živina rozpustná vo vode. Má mnoho dôležitých funkcií v ľudskom tele. Okrem iného pomáha posilňovať imunitný systém a napomáha produkcii kolagénu alebo hojeniu rán. V tele pôsobí aj ako antioxidant. Známy je aj ako kyselina L-askorbová alebo askorbová. Ľudské telo si vitamín C nedokáže vyrobiť samo. Z toho dôvodu je nutné ho prijímať dostatok z potravín alebo potravinových doplnkov.
Aký je odporúčaný príjem?
Odporúčané dávkovanie je rôzne v závislosti od veku a pohlavia. Deti do troch rokov by mali konzumovať 15 mg vitamínu C denne, deti do 8 rokov potom o 10 mg viac. Staršie deti do 13 rokov by mali prijať denne 45 mg a dospievajúci asi 75 mg. Dospelé ženy by mali prijímať rovnaké množstvo ako dospievajúci a muži 90 mg. Tehotné ženy majú zvýšenú potrebu, vhodné je teda prijímať 85 mg vitamínu denne, pri dojčení potom dokonca 120 mg počas jedného dňa.
Aké sú zdroje vitamínu C
Najlepšími zdrojmi sú všeobecne ovocie a zelenina. Vždy je však potrebné brať do úvahy, že vitamín C sa ničí teplom. Z toho dôvodu je vhodné jesť ovocie aj zeleninu v surovom stave. Dostatok vitamínu C obsahuje napríklad červená paprika, pomaranče, kivi, brokolica alebo jahody.
Ako sa prejaví predávkovanie
Vitamín C je rozpustný vo vode, preto jeho prebytok telo obvykle vylúči s močom a neukladá si ho do zásoby. Prakticky sa ním teda nedá predávkovať. Ak však požijete jednorazovo veľké dávky, môže dôjsť k záťaži obličiek a podráždeniu žalúdka. Na veľké dávky by si mali dať pozor ľudia s náchylnosťou na obličkové kamene a osoby, ktoré užívajú liečivá zo skupiny sulfanamidov.
Ako sa prejaví nedostatok
Nedostatok vitamínov sa môže prejaviť krvácaním do kože, kĺhov alebo aj pod okosticami. Môže dôjsť k strate pružnosti ciev v tele. Dôjsť môže tiež k kývaniu alebo úplnému vypadávaniu zubov. Pri výraznej hypovitaminóze alebo dokonca avitaminóze dôjde k ochoreniu nazvanému skorbut. Tie sa prejavujú vypadávaním zubov, opuchmi kĺbov, krvácaním, opakovanými infekciami, svalovou atrofiou, anémiou a krehkými kosťami.
Mierny nedostatok:
- problémy so žalúdkom
- celkové vyčerpanie
- malá odolnosť proti infekciám
- hemeroidy
- spomalenie rastu u detí
- kazivosť zubov
- depresia
- vytváranie modrín
Kedy je vhodné dopĺňať vitamín C?
Väčšie dávky tohto vitamínu sú vhodné najmä pri zápalových ochoreniach a prechladnutí. Ideálna je tiež v rekonvalescencii alebo po úrazoch či pri hojení rán. Pokiaľ deti neprospievajú mali by tiež konzumovať väčšie dávky vitamínu C. Rovnako tak je väčšia dávka vhodná pri chudokrvnosti, v tehotenstve a počas dojčenia. Vitamín C vo väčších dávkach prospeje telu aj pri jarnej únave alebo v období zvýšenej záťaže, či už psychickej alebo fyzickej.
Kto by mal sledovať či konzumuje dostatok vitamínu C?
Najmä deti, ktoré chodia do materskej alebo základnej školy. Ďalej osoby pracujúce v akokoľvek rizikovom prostredí a ľudia, ktorí trpia veľkou chorobnosťou. Ako už bolo povedané, dávky tohto vitamínu si musia strážiť aj tehotné a dojčiace ženy. Podobne by mali dávky strážiť aj seniori. Väčšie dávky sú vhodné aj pre fajčiarov, športovcov a osoby s fyzicky náročným povolaním.
Súvisiace pojmy:
- Vitamín B1
- Vitamín B2 alebo Riboflavín
- Vitamín B3 alebo Niacín
- Vitamín B5 alebo Kyselina pantotenová
- Vitamín B6 alebo Pyrixidín
- Vitamín B7 alebo Biotín
- Vitamín H
- Vitamín B9 alebo Kyselina listová
- Vitamín B12 alebo Kobalamín
- Vitamín B15 alebo Kyselina pangamová
- B-komplex
- Vitamín C alebo Kyselina askorbová
- Vitamín A alebo Retinol
- Vitamín D alebo Kalciferol
- Vitamín D2
- Vitamín E
- Vitamín K
- Vitamín K1
- Vitamín K2