Vitamín A
Čo je to vitamín A
Ide o skupinu zlúčenín vrátane retinolu, retinalu a retinylesterov. Vitamín A patrí k vitamínom rozpustným v tukoch az toho dôvodu sa ukladá v tele na neskoršie použitie. Väčšina vitamínov A sa uchováva v pečeni vo forme retinylesterov. Má zásadnú úlohu v ľudskom tele. Preformovaný vitamín A, retinol a retinylestery - sa vyskytuje iba v živočíšnych produktoch. Karotenoidy provitamínu A sú naopak hojne zastúpené v ovocí a zelenine. Vitamín A je potrebný na tvorbu rodopsínu, čo je zrakový pigment.
Aké má vitamín A funkcie v tele
Ide o vitamín, ktorý je pre zdravie človeka naozaj nevyhnutný. Nielenže podporuje imunitné funkcie organizmu, ale taktiež podporuje rast buniek a navyše vývoj plodu a zrak. Práve zdravie očí je najskôr najznámejšou funkciou tohto vitamínu. Vitamín A však okrem toho ešte pomáha udržiavať črevá, pľúca, močový mechúr alebo vnútorné ucho. V neposlednom rade má tento vitamín silné antioxidačné účinky a chráni telo pred voľnými radikálmi. Vplyv má vitamín A aj na normálnu funkciu a kvalitu pokožky. Vitamín A vás tiež môže chrániť pred niektorými druhmi rakoviny. Retinoidy totiž môžu inhibovať rast niektorých rakovinových buniek. Ďalej je vitamín A nevyhnutný pre reprodukciu, hrá totiž úlohu vo vývoji spermií a vajíčok a je rozhodujúca pre zdravie placenty, vývoj a rast plodu.
Ako sa prejaví nedostatok vitamínu A
Nedostatok je veľmi vzácny, ale môže viesť k závažným zdravotným komplikáciám. Nedostatok vitamínu A je totiž hlavnou príčinou slepoty, ktorej sa dá predísť. Ďalej nedostatok tohto vitamínu zvyšuje riziko úmrtia na infekcie ako je hnačka alebo osýpky. Ďalej vedci zistili, že nedostatok vitamínu A zvyšuje riziko úmrtia tehotných žien a negatívne ovplyvňuje plod a jeho vývoj. Príznaky nedostatku vitamínu A môžu byť spočiatku však oveľa menej závažné. Pozorovať môžete napríklad kožné problémy ako je akné, stratu chuti do jedla, poruchu obranychopnosti alebo zastavenie rastu.
Ako sa prejaví nadbytok vitamínu A
Nadbytok vitamínu A môže viesť k vážnym vedľajším účinkom a môže byť tiež smrteľné. Medzi najbežnejšie prejavy nadbytku tohto vitamínu patria poruchy videnia, nechutenstvo, nevoľnosť a zvracanie, bolestí kostí a kĺbov, citlivosť na svetlo, suchá koža, bolesti hlavy, vypadávanie vlasov, poškodenie pečene, žltačka, zmätok alebo znížená chuť do jedla. Hypervitaminóza sa dostaví po dlhodobom užívaní vysokých dávok.
Aké sú zdroje vitamínu A
Najvyšší obsah vitamínu A majú vaječné žĺtky, hovädziu pečeň, maslo, olej z tresčej pečene, kuracie obličky, losos, čedar a ryby ako pstruh alebo makrela. Vysoký obsah provitamínu A potom obsahujú sladké zemiaky, mrkva, kel, tekvica, špenát, papája, červenej papriky, bruška alebo púpava.
Aké sú odporúčané denné dávky
Odporúčané denné dávky sa líšia podľa veku. Deťom do troch rokov stačí 0,4 miligramu vitamínu A denne, deti do šiestich rokov potrebujú o 0,1 miligramu viac. Deti do desiatich rokov by potom mali konzumovať 0,7 miligramu vitamínu A za deň. Deti nad desať rokov a dospelí jedinci by potom mali ideálne zo stravy prijať 1 miligram vitamínu A počas dňa. Dojčiace ženy by dávku mali zvýšiť na 1,6 miligramu za deň. Vzhľadom na toxicitu tohto vitamínu je dôležité neprekračovať odporúčané denné dávkovanie.