Přepnout na českou verzi

Uhľohydráty

Čo to sú uhľohydráty

Uhľohydráty patria spoločne s tukmi a bielkovinami medzi základné živiny. Ľudský organizmus ich potrebuje pre svoje fungovanie. Uhľohydráty sú známe aj pod pojmom sacharidy. Medzi ďalšie synonymá uhľohydrátov patria karbohydráty, glycídy alebo uhľohydráty. Ide však o zastarané názvy, ktoré sa už prakticky nepoužívajú. Uhľohydráty môžeme jednoducho označiť aj ako cukry. Z chemického hľadiska sú to organické zlúčeniny zo skupiny polyhydroxyderivátov karbonylových zlúčenín.

Ako dostať uhľohydráty do tela

Človek si nedokáže uhľohydráty vo svojom tele vytvoriť sám. Jedinou cestou, ako ich do tela dostať ich pomocou stravy. Hoci sa hovorí o tom, že sú cukry zlé, pre fungovanie ľudského organizmu sú nevyhnutné. Pochopiteľne hovoríme o prírodnej forme.

Načo sú uhľohydráty v tele potrebné

Ide o dôležitú zložku stravy. Cukry zaisťujú energiu na pochody v organizme a to vrátane mozgu. Až 80% energie pochádza zo sacharidov. Odporúčaná denná dávka je 300 až 420 gramov sacharidov. Ide však o priemerné čísla, ktoré sa u každého jedinca môžu líšiť. Závisí samozrejme od pohlavia, veku a tiež od fyzickej i psychickej záťaže.

Ako delíme uhľohydráty

Sú dva druhy uhľohydrátov: jednoduché a zložené. Jednoduché sacharidy sú obsiahnuté v zelenine, ovocí a tiež v sladkostiach. Zložené uhľohydráty nájdete napríklad v obilninách, strukovinách alebo zemiakoch. Medzi jednoduché sacharidy radíme glukózu, laktózu a sacharózu. Zložité sacharidy sa označujú aj ako komplexné. Sú zložitejšie a väčšie ako jednoduché sacharidy. Telo ich tak musí štiepiť na menšie, aby prešli do krvi. Komplexné uhľohydráty dodávajú telu energiu postupne. Okrem tohto delenia ich môžeme rozdeliť aj na spracované a nespracované. Nespracované uhľohydráty obsahuje ovocie, zelenina alebo celozrnné potraviny. Spracované cukry sú napríklad v limonádach, džúsoch alebo bielom pečive. Zdravšie sú pochopiteľne nespracované sacharidy.

Kedy do stravy zaradiť uhľohydráty

V prípade komplexných sacharidov je to jednoduché. Konzumovať ich je možné počas celého dňa. Zaradiť ich môžete od raňajok až po večeru. Zatiaľ čo ráno môžete komplexné uhľohydráty konzumovať ako ovsenú kašu, na obed si ich možno dať ako prílohu aj hlavné jedlo. Jednoduché sacharidy je ideálne jesť len dopoludnia. A to formou ovocia alebo mliečnych výrobkov. Večer nie sú jednoduché sacharidy vhodné.

Ako sa prejavuje nadbytok uhľohydrátov v tele

Nadbytočné množstvo sacharidov sa v tele mení na tuky a človek sa vďaka tomu môže stať obéznym. S vysokou váhou sa potom viažu ďalšie zdravotné problémy ako je vysoký krvný tlak alebo srdcové choroby. Cukry môžu tiež za vyššiu kazivosť zubov. V prípade, že budete užívať veľké množstvo cukrov dlhodobo, môže dôjsť k vzniku cukrovky druhého typu. Objaviť sa však môžu aj kožné problémy a predčasné starnutie pleti. Telo s nadbytkom cukru je navyše náchylné k zápalom. Nadbytok cukru sa prejavuje veľkou únavou, nadúvaním a pocitom nafúknutého brucha.

Ako sa prejavuje nedostatok uhľohydrátov v tele

Ak budete prijímať minimum cukrov alebo dokonca žiadne, telo si bude hľadať zdroje energie inde. Začne tukovým tkanivom, ktoré bude spaľovať. Nedostatok cukrov v tele môže spôsobiť rôzne problémy. Ubúda svalová hmota, organizmus sa môže prekysliť, môžu sa objaviť zápaly a zle pôsobí absencia sacharidov aj na psychiku. Dôjsť môže aj na rakovinu hrubého čreva.

Akú úlohu hrá vláknina

Vláknina zabraňuje rýchlemu vstrebávaniu cukrov. Energia zo zložených uhľohydrátov sa tak do tela uvoľňuje postupne. Pomáha udržiavať hladinu glykémie, aby nedochádzalo k výkyvom. Priebežne navyše dopĺňa zásoby glykogénu, ktorý je potrebná pre svaly a mozog.