Meď
Čo je to meď
Meď je minerálny prvok, ktorý je dôležitý pre ľudský organizmus. Bez tohto stopového prvku by ľudské telo nemohlo správne fungovať. Je totiž súčasťou mnohých procesov. Telo dospelého človeka obsahuje asi 100 až 150 miligramov medi. V organizme sa meď najčastejšie vyskytuje ako proteíny s enzymatickou aktivitou. K vstrebávaniu tohto minerálu dochádza hlavne v tenkom čreve av žalúdku.
Akú má meď úlohu v organizme
Meď sa zúčastňuje mnohých procesov v ľudskom tele. V mnohých prípadoch v spoločnosti zinku. Je dôležitá pre správne fungovanie imunity. Podieľa sa na normálnom stave spojivových tkanív, činnosti nervového systému a tiež na energetickom metabolizme. So železom spolupracuje na krvotvorbe. Meď sa tiež zúčastňuje na tvorbe melanínu. Meď je tiež potrebná na tvorbu pigmentov a keratínu.
Aké je odporúčané dávkovanie medi
Odporúčaná denná dávka tohto stopového prvku nie je presne stanovená. Napriek tomu sú udané hodnoty, ktoré odporúča Svetová zdravotnícka organizácia. Podľa nej mi dojčatám malo stačiť 200 mikrogramov medi denne, deťom do troch rokov 340 mikrogramov, deťom do ôsmich rokov 440 mikrogramov, deťom do pätnástich rokov 700 mikrogramov a ostatným 900 mikrogramov. Potreba medi sa zvyšuje v tehotenstve a pri dojčení.
Aké sú potravinové zdroje medi
Meď nájdete predovšetkým v pečeni, ale aj v kôrovcoch alebo mäkkýšoch. Tiež kakao obsahuje tento stopový prvok. Ďalej sú zdrojom medi orechy, huby alebo slnečnicové semienka. V menšom množstve je potom meď prítomná aj v mnohých ďalších potravinách napríklad v obilninách, strukovinách, zemiakoch, vajciach alebo v mäse. .
Ako sa prejavuje nedostatok medi v tele
Ak nebudete mať v tele dostatok medi, môžete trpieť anémiou a tiež neurologickými poruchami, ktoré s chudokrvnosťou súvisia. Pri nedostatku medi môže dôjsť k strate pigmentu alebo k vypadávaniu vlasov. Nedostatok medi však môže vyvolať aj poruchy reprodukcie. Nedostatok medi sa však vyskytuje skutočne len zriedkavo. Prítomnosť medi v strave je totiž väčšinou dostatočná.
Ako sa prejavuje prebytok medi v tele
Prebytok medi v tele nie je nijako bežný. U zdravých osôb je totiž možný len po požití minimálne 250 miligramov medi naraz. Existuje však genetická porucha, pri ktorej telo nevie s meďou správne pracovať a tá sa potom ukladá v tkanivách. Ide o vzácnu poruchu zvanú Wilsonova choroba. Ľudia, ktorí ju majú však trpia poškodením pečene, trasom, kŕčmi a demenciou. Choroba sa vyskytuje predovšetkým u detí. Dlhodobý nadbytok tohto minerálu môže viesť k cirhóze pečene. Jednorazový vysoký príjem medi je navyše toxický a spôsobuje otravy. Tie potom vedú k rozpadu červených krviniek, poškodeniu mozgu a pečene.
Čo je to biologicky nedostupná meď
Ide o bežnú situáciu, keď je meď v tele dokonca v nadbytočnom množstve, ale bunky ju nedokážu použiť. Meď k sebe totiž potrebuje väzobné proteíny a minerálne látky, aby mohla byť prepravená ďalej do tela. Bez dostatočných väzobných proteínov sa neviazaná meď voľne pohybuje v tele a akumuluje sa hlavne v pečeni, mozgu a ženských orgánoch. V prípade, že je meď biologicky nedostupná má človek symptómy toxicity alebo deficitu tohto minerálu.
Problém mávajú hlavne ľudia s pomalým metabolizmom.