Přepnout na českou verzi

Kolagén

Čo je to kolagén

Kolagén je druh proteínu. U zvierat ide o najhojnejší štrukturálny proteín. Je základným prvkom spojivových a podporných tkanív. Existuje 28 typov kolagénu. Kolagén typu I tvorí 90% kolagénu v tele (kosti, väzivo, šľachy, koža, chrupavky). Kolagén je zložený hlavne z aminokyselín glycínu, prolínu a hydroxyprolínu. Pôvod slova kolagén je odvodený z gréckeho slova kolla, čo znamená lepidlo.

Na čo telo potrebuje kolagén

Kolagén hrá dôležitú úlohu v bunkových procesoch vrátane opravy tkaniva, imunitnej odpovede, mobilnej komunikácie alebo bunkovej migrácie. Je to hlavná štrukturálna bielkovina, ktorá tvorí podporu telesných tkanív. Je teda dôležitý pre celkovú funkciu tela. Okrem iného pre pohybový aparát, stav zubov a kostí aj pre zdravú pleť a vlasy. S vekom produkcia kolagénu klesá, z toho dôvodu majú starí ľudia suchšiu kožu a vrásky. Vzhľadom na to, že sa kolagén nachádza aj v kostrovom systéme, znižuje sa s vekom aj pevnosť kostí.

Ako sa prejavuje nedostatok

V prípade malého množstva kolagénu v tele si môžete všimnúť rôzne príznaky v celom tele. V prvých chvíľach si môžete všimnúť zhoršenú kvalitu kože. Objaviť sa môžu pigmentové škvrny, vrásky a taktiež sa zníži jej pružnosť. Jedným z príznakov je znížená bolestivosť a hybnosť kĺbov. Ďalším príznakom je kvalita nechtov a vlasov.

Kto je ohrozený nedostatkom kolagénu

Kolagén je veľmi dôležitý pre deti v období rastu. Vyššie nároky na jeho príjem majú aj ľudia, ktorí ťažko pracujú a športovci. Nedostatkom sú však ohrození aj fajčiari alebo obézni ľudia. Ďalšou skupinou osôb, ktorým hrozí nedostatok kolagénu sú vegetariáni a vegáni. Je to z toho dôvodu, že zdrojom kolagénu sú najmä živočíšne produkty.

Aké sú zdroje kolagénu

Potraviny bohaté na kolagén pochádzajú väčšinou zo živočíchov. Ide napríklad o kosti, kožu a väzy zvierat. Bohatá na kolagén je najmä kuracie kože a prasacie koleno. Kolagén obsahuje aj rybia koža alebo medúzy. Telo však produkuje kolagén aj samo z aminokyselín. Jeho produkciu tak môžete podporiť prísunom bielkovín z potravín ako sú ryby, fazuľa, vajcia alebo hydinové mäso.

Ako podporiť tvorbu kolagénu

Už bolo povedané, že produkciu podporíte prísunom bielkovín. Nápomocné však sú aj ďalšie látky. Najmä vitamín C. Ten je totiž na tvorbu kolagénu v tele nevyhnutný. Vzhľadom na to, že si vitamín C telo nedokáže vytvoriť samo, ho musíme prijímať zo stravy. Dôležité sú aj vitamíny A a E. Skvelý je aj chlorofyl, ktorý podporuje tvorbu kolagénu. Ďalej je vhodné jesť cibuľu, cesnak, olivy alebo brokolicu. Všetky tieto potraviny obsahujú síru a tak je základným stavebným prvkom na tvorbu kolagénu. Pomôže aj spirulina, ktorá obsahuje mnoho prospešných látok.

Aké sú výhody kolagénových doplnkov

Užívanie kolagénových doplnkov môže ponúknuť telu niekoľko výhod. Jednou z nich je podpora zdravej pokožky. Prínosy majú kolagénové doplnky aj pre kosti či telesnú stavbu. Dobrou správou je, že kolagénové doplnky nie sú spájané so žiadnymi vedľajšími účinkami. Pozor však na bylinné prísady, ktoré môžu interagovať s predpísanými liekmi. Niektoré bylinky navyše nie sú vhodné pre tehotné ženy alebo dojčiace mamičky. Ak nechcete užívať priamo kolagénové doplnky, môžete podporiť tvorbu kolagénu doplnkami s vitamínom C a D, vápnika alebo zinku.