Mastné kyseliny
Čo to sú mastné kyseliny
Mastné kyseliny sú základnou zložkou tukov. Ide o karboxylové kyseliny s 4-26 uhlíkmi. Väčšinou majú párny počet uhlíkových atómov. Existujú voľné mastné kyseliny alebo sú súčasťou lipidov. Mastné kyseliny je možné deliť podľa rôznych kritérií, ktorými môžu byť nasýtenie alebo dĺžka reťazca. Základné delenie je na nasýtené a nenasýtené mastné kyseliny.
Čo sú nasýtené mastné kyseliny
Väčšinou ide o nezdravé tuky. Nedá sa to však brať plošne. Problém totiž býva hlavne v ich prijímanom množstve. Naše telo totiž nenasýtené mastné kyseliny potrebuje na správnu funkciu. Napriek tomu však stačí ich konzumovať v malom množstve. Nenasýtené mastné kyseliny môžu škodiť, pretože zvyšujú hladinu takzvaného zlého cholesterolu. Tým pádom prispievajú k obezite a kardiovaskulárnym problémom.
Čo sú nenasýtené mastné kyseliny
Opakom sú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré telo dokáže využiť oveľa lepšie. Tieto mastné kyseliny navyše nemajú tendenciu sa ukladať ako tukové zásoby, ktoré sú pre telo nežiaduce. Nenasýtené mastné kyseliny sú bohaté na vitamíny a minerály a radia sa ku zdravým tukom. Ide väčšinou o rastlinné oleje, ktoré sa získavajú z orechov alebo semien. Patrí sem však aj avokádový olej, požltový a repkový olej.
Výnimku tvorí rybí tuk. Ten je pre zdravie človeka zásadným zdrojom esenciálnych mastných kyselín. Ľudské telo ho potrebuje oveľa viac, než je jeho bežná potreba.
Čo to sú omega-3 mastné kyseliny
Omega-3 mastné kyseliny patrí medzi esenciálne mastné kyseliny a nemali by chýbať v našom jedálničku. Skvelým zdrojom sú ryby, hlavne tie tučné ako je losos, tuniak, makrela, sardinky, sleď. Omega-3 mastné kyseliny sú však aj vo vajciach a vlašských orieškoch. Omega-3 je dôležitá najmä pre športovcov. Tieto živiny sú totiž spájané s fungovaním pohybového aparátu. Látky sú dôležité aj v tehotenstve, kedy prispievajú k správnemu vývoju mozgu u nenarodených detí. Priaznivý vplyv majú aj na dojčatá a ich vývoj zraku. Všetkým potom omega-3 mastné kyseliny pomáhajú so sústredením, učením a pamäťou. Dlhodobé užívanie má vplyv na imunitný systém.
Kde sa vyskytujú mastné kyseliny
V prírode sa väčšinou vyskytujú mastné kyseliny, ktoré majú párny počet uhlíkových atómov. Priemyselne sa vyrába hydrolýzou esterových väzieb v tukoch. Mastné kyseliny nájdete ako zložky mnohých biologicky dôležitých látok.
Nasýtené mastné kyseliny nájdeme hlavne v potravinách živočíšneho pôvodu ako je maslo, masť, tučné mäso, údeniny alebo tučné mliečne výrobky. Môžu sa však vyskytovať aj v rastlinných tukoch. Je však dôležité rozlišovať aký podiel tukov výrobky obsahujú a aká je výživová hodnota. Medzi najdôležitejšie nenasýtené mastné kyseliny patrí omega 3 a 6. Prvú menovanú nájdete v ľanovom alebo repkovom oleji, druhú potom v slnečnicovom oleji.