Vitamín B9
Čo je to vitamín B9
Vitamín B9 poznáte pravdepodobne pod názvom kyselina listová. Ide o vitamín, ktorý patrí do skupiny vitamínu B, ktoré sú rozpustné vo vode. Ide o syntetickú verziu folátu, jedného z vitamínov B. Telo si kyselinu listovú nedokáže samo vytvoriť, preto ju treba prijímať zo stravy. Folát obsahujú niektoré potraviny prirodzené, do iných sa vitamín B9 pridáva. Kyselina listová je tiež dostupná ako doplnok stravy.
Folát alebo kyselina listová
Často sa tieto dva termíny používajú ako jeden zameniteľný. Skutočne však ide o dve formy vitamínu B9. Folát má inú štruktúru ako kyselina listová a tiež trochu iné účinky v ľudskom tele. Folát sa používa ako všeobecný názov, ktorý zahŕňa všetky formy vitamínu B9, vrátane kyseliny listovej.
Na čo telo potrebuje vitamín B9
Tento vitamín pomáha vytvárať a opravovať DNA. Ďalej pomáha k rastu bunkám a taktiež je vhodný pre ich správnu funkciu. Napomáha dozrievaniu červených krviniek a produkuje určité proteíny.
Ako sa prejavuje nedostatok kyseliny listovej
Pri nedostatku kyseliny listovej môže u dojčiat dôjsť k vývojovej nepravidelnosti, z toho dôvodu je dôležité, aby tehotné ženy mali dostatok tohto vitamínu. Často ho užívajú ako výživový doplnok. Nedostatok sa môže prejaviť poruchou vstrebávania alebo hnačkou. Postihnuté môžu byť sliznice. Ďalej nedostatok kyseliny listovej zvyšuje riziko srdcových chorôb a niektorých druhov rakoviny. Tiež môže spôsobiť anémiu. Zhoršiť sa môže imunita a môžu sa objaviť depresie. Nedostatok sa môže objaviť ako dôsledok choroby alebo operácie, ďalej môže mať príčinu v poruche užívania alkoholu alebo v nedostatku žalúdočnej kyseliny v tele. Nedostatok sa môže prejaviť aj v tehotenstve alebo pri nedostatku folátu v strave.
Ako sa prejaví nadbytok kyseliny listovej
Pri príjme vysokého množstva kyseliny listovej môže dôjsť k poruche trávenia, nespavosti, alergii alebo psychickým výkyvom. Nie je to však taký problém ako jeho nedostatok.
Aké je odporúčané denné množstvo
Všeobecne telo potrebuje asi 200 mikrogramov kyseliny listovej, v tehotenstve potom až dvojnásobnú dávku. Deti do desiatich rokov potrebujú asi 100 mikrogramov tohto vitamínov, deti do šiestich rokov 75 mikrogramov a deti do troch rokov asi 50 mikrogramov.
Kde nájdete vitamín B9
Vitamín B9 sa nachádza napríklad v špenáte, keli, kapuste, brokolici alebo avokáde. Obsahujú ho aj citrusové plody, vajcia alebo hovädziu či kuraciu pečeň. Ďalej sa kyselina listová pridáva do pečiva alebo cereálií. Kyselinu listovú nájdete aj v pivovarských kvasniciach alebo orechoch.
Kedy siahnuť po doplnkoch stravy
Vhodné je dopĺňať kyselinu listovú v tehotenstve, po dohode s ošetrujúcim lekárom. Ďalej sa kyselina listová ako doplnok stravy používa pri liečbe nedostatku napríklad po operáciách alebo chorobách ako sú celiakia, syndróm krátkeho čreva alebo operácia žalúdka. Niektoré lieky ovplyvňujú absorpciu vitamínu B9 a tak ho musíte do tela dostávať ešte formou doplnkov stravy. Vhodné je užívať ho aj pri hemolytickej anémii alebo dialýze.
Súvisiace pojmy:
- Vitamín B1
- Vitamín B2 alebo Riboflavín
- Vitamín B3 alebo Niacín
- Vitamín B5 alebo Kyselina pantotenová
- Vitamín B6 alebo Pyrixidín
- Vitamín B7 alebo Biotín
- Vitamín B9 alebo Kyselina listová
- Vitamín B12 alebo Kobalamín
- Vitamín B15 alebo Kyselina pangamová
- B-komplex