Vitamín K2
Čo je to vitamín K2
Vitamín K2 tvorí viac ako desiatka podobných zlúčenín, ktorý sa hovorí menachinón. Patrí do skupiny vitamínov K, ktoré sú rozpustné v tukoch. Vitamín K ako taký bol objavený v roku 1929 ako základná živina na zrážanie krvi. Vitamín K2 sa nachádza v živočíšnych potravinách a fermentovaných potravinách. Môžeme ho deliť na niekoľko rôznych podtypov. Najdôležitejšie sú MK-4 a MK-7. Vitamín K2 je v západnej strave pomerne vzácny, napriek tomu ide o látku, ktorá je dôležitá v mnohých aspektoch nášho zdravia.
Ako funguje vitamín K2
Vitamín K2 aktivuje proteíny, ktoré hrajú významnú úlohu pri zrážaní krvi, zdraví srdca a metabolizme vápnika. Tento vitamín tak podporuje kalcifikáciu kostí. Naopak reguluje ukladanie vápnika v obličkách alebo cievach.
Aké sú základné benefity vitamínu K2
- vplyv na nadmerné krvácanie pri menštruácii
- zníženie kalcifikácie aorty a ďalších tepien
- zníženie úmrtnosti o 25 %
- znižuje kŕče
- udržuje zdravé kosti
- má vplyv na zdravie tepien
- zaisťuje vstrebanie vápnikov do kostí
- predpokladá sa, že má vplyv na zdravie zubov
- podľa zlepšuje prežitie u pacientov s rakovinou pečene
Okrem vyššie spomínaných výhod môže vitamín K2 predchádzať ochoreniu srdca. Predpokladá sa, že vitamín K2 pomáha práve tým, že zabraňuje ukladaniu vápnika v tepnách. Zatiaľ však boli vykonané je observačné štúdie a je potrebné vykonať dlhodobé kontrolované štúdie, ktoré sa budú zaoberať vplyvom vitamínu K2 na srdcové ochorenie.
Vitamín K2 v potravinách
V potrave nájdete tento vitamín v mäse, kvasených alebo fermentovaných potravinách. Najlepším zdrojom je forma fermentovaných sójových bôbov, potravina obľúbená v Japonsku. Z dostupnejších a známejších potravín je potom najlepším zdrojom syr ementál alebo ďalšie tvrdé syry. Vhodná je tiež kvasená kapusta či žĺtky. Z mäsa je najlepšie kuracie, vitamín K2 však obsahuje aj bravčové a hovädzie mäso. Zoznam je však len orientačný, pretože pri každom výrobku záleží na využitých baktériách a na podmienkach fermentácie výrobku.
Vitamín K2 možno pochopiteľne do tela dostať aj vo forme doplnkov stravy. Skvele tento vitamín pôsobí v kombinácii s vitamínom D, pretože oba vitamíny majú synergické účinky. Dôležité je vybrať si taký doplnok, ktorý bude mať minimum aditív. Ideálne je, ak je v doplnku stravy vitamín K2 vo forme MK7, pretože táto forma má pomalší polčas rozpadu. Je teda efektívnejšie a stačí ho brať len raz denne.
Aká je odporúčaná denná dávka K2
Vzhľadom na to, že oficiálne miesta nerozlišujú príjem vitamínu K1 a K2 sa len ťažko určuje odporúčaná denná dávka len jedného z týchto vitamínov. Napriek tomu Európsky úrad pre bezpečnosť potravín odporučil príjem od 36 µg/deň do 54 µg/deň. V Európskej únii pritom platí norma pre vitamín K ako celok. Bohužiaľ však nie je určené odporúčané množstvo pre jednotlivé vekové kategórie, ktoré majú pochopiteľne rôzne potreby.
Súvisiace pojmy:
- Vitamín B1
- Vitamín B2 alebo Riboflavín
- Vitamín B3 alebo Niacín
- Vitamín B5 alebo Kyselina pantotenová
- Vitamín B6 alebo Pyrixidín
- Vitamín B7 alebo Biotín
- Vitamín H
- Vitamín B9 alebo Kyselina listová
- Vitamín B12 alebo Kobalamín
- Vitamín B15 alebo Kyselina pangamová
- B-komplex
- Vitamín C alebo Kyselina Askorbová
- Vitamín A alebo Retinol
- Vitamín D alebo Kalciferol
- Vitamín D2
- Vitamín D3
- Vitamín E
- Vitamín K
- Vitamín K1
- Vitamín K2