Vitamín B6
Čo je to vitamín B6
Ako vitamín B6 sú označované pyridínové deriváty - pyridoxín, pyridoxal a pyridoxamín. Tieto tri zlúčeniny patria medzi vitamíny rozpustné vo vode. Je jedným z ôsmich vitamínov v skupine B-komplex. Vitamín B6 si telo nedokáže vytvoriť samo. Je teda nutné ho získavať z potravín alebo potravinových doplnkov. Väčšina ľudí prijíma dostatočné množstvo práve vďaka pestrej strave. Môže však nastať okamih, kedy je nutné z dôvodu ohrozenia nedostatkom tento vitamín doplniť pomocou doplnkov stravy. Pre zdravie človeka je tento vitamín naozaj dôležitý.
Aké sú účinky vitamínu B6
Vitamín B6 hrá významnú úlohu v činnosti enzýmov potrebných na vstrebávanie tukov, cukrov i bielkovín. Svoju úlohu hrajú aj pri premene cukrov na energiu. Ďalej je pyridoxín (ako je vitamín B6 tiež označovaný) dôležitý pre normálnu funkciu nervového systému, pre tvorbu červených krviniek a pre kožu. Svoju úlohu zohráva vitamín B6 v prevencii očných ochorení.
Pyridoxín je odporúčaný užívať na zmiernenie predmenštruačného syndrómu a rovnako tak pri astmatických záchvatoch. Je o vitamín nevyhnutný na tvorbu neurotranimetrov. Tie regulujú emócie a tak má jeho príjem vplyv na reguláciu nálady. Hovorí sa aj o tom, že pyridoxín môže hrať úlohu pri zlepšovaní funkcie mozgu. Výskum je však v tejto veci rozporuplný. Na lepšie pochopenie úlohy vitamínu B6 pri zlepšovaní zdravia mozgu je potrebných oveľa viac výskumov.
Po desaťročia sa vitamín B6 používa pri nevoľnosti a vracaní počas tehotenstva. Z akého dôvodu vitamín pomáha si vedci nie sú úplne istí, ale môže to byť tým, že tento vitamín hrá role pri zabezpečovaní zdravého tehotenstva. Ak riešite ranné nevoľnosti v tehotenstve? Potom sa najskôr porozprávajte so svojím lekárom, než začnete používať akékoľvek doplnky stravy.
Kto je ohrozený nedostatkom
Ako už bolo povedané, väčšina ľudí prijíma dostatok vitamínu B6 stravou. Nedostatok vitamínu B6 je častejší u obéznych osôb, fajčiarov, alkoholikov a tehotných žien. Ohrozovať môže tiež osoby s chorobami pečene, obličiek, autoimunitných ochorení alebo zažívacieho traktu.
Aké sú príznaky nedostatku pyridoxínu
Nedostatok pyridoxínu môže byť príčinou svrbivej vyrážky známej ako seboroická dermatitída. Táto vyrážka je mastná, šupinatá. Objaviť sa môžu aj opuchy alebo biele škvrny. Vyrážka sa objavuje najčastejšie na hlave, tvári, krku alebo hornej časti hrudníka. Ďalej môžete pozorovať popraskané pery a kútiky úst. Rovnako tak môže byť boľavý váš jazyk. Pri nedostatku vitamínov B6 sa jazyk môže zapáliť, začervenať alebo opuchnúť.
Pozorovať môžete tiež zmenu nálady alebo oslabenie imunity. Nedostatok vitamínu B6 totiž môže viesť k nižšej produkcii protilátok potrebných na boj proti infekciám. Ďalším príznakom nedostatku tohto vitamínu je nízka energia a únava. Môžete byť dokonca malátni. Niektorí ľudia s nedostatkom vitamínu B6 hovoria aj o brnení rúk alebo bolesti všetkých končatín. Objaviť sa môžu aj záchvaty.
Aké potraviny obsahujú veľa vitamínu B6
Telo si tento vitamín nedokáže ukladať takzvane na horšie časy. Je teda nutné ho konzumovať pravidelne. Dobrou správou je, že sa nachádza v mnohých živočíšnych, ale aj rastlinných potravinách. Živočíšne zdroje sú však lepšie, pretože je z nich vitamín lepšie absorbovaný.
Zdroje vitamínu B6:
- morčacie prsia
- bravčová bábika
- halibut
- sviečková
- losos
- banány
- zemiaky
- pistácie
- červená paprika
- ružičkový kel
- slnečnicové semienka
- raňajkové cereálie
- avokádo
- šošovka
Ako je nebezpečný nadbytok vitamínu B6
Predávkovanie pyridoxínom nie je pre človeka veľmi nebezpečné. Je to tým, že ide o vitamín rozpustný vo vode. V tele sa tak neukladá a organizmus ho vylúči spoločne s močom. Pokiaľ by ste však dlhodobo užívali veľké množstvo tohto vitamínu, môže dôjsť k poškodeniu nervového systému. To sa môže prejaviť brnením končatín, ich neobratnosťou a tiež nervovou nevyrovnanosťou.
Súvisiace pojmy:
- Vitamín B1
- Vitamín B2 alebo Riboflavín
- Vitamín B3 alebo Niacín
- Vitamín B5 alebo Kyselina pantotenová
- Vitamín B6 alebo Pyrixidín
- Vitamín B7 alebo Biotín
- Vitamín H
- Vitamín B9 alebo Kyselina listová
- Vitamín B12 alebo Kobalamín
- Vitamín B15 alebo Kyselina pangamová
- B-komplex
- Vitamín C alebo Kyselina askorbová
- Vitamín A alebo Retinol
- Vitamín D3, D2 a D
- Vitamín D2
- Vitamín E
- Vitamín K
- Vitamín K1
- Vitamín K2