Vitamín B3 alebo Niacín
Čo je to niacín
Kyselina nikotínová, vitamín B3, vitamín PP. To sú názvy, ktoré sa zažili pre niacín. Je to vitamín rozpustný vo vode, teda si ho telo neukladá. Túto dôležitú živinu potrebuje každá časť ľudského tela na svoje správne fungovanie. Je jedným z ôsmich vitamínov B a existujú dve hlavné chemické formy. Jednou z nich je kyselina nikotínová a druhá nikotínamid, ktorému sa tiež hovorí niacinamid.
Načo je dobrý vitamín B3
Ako doplnok stravy môže niacín pomôcť zvýšiť funkciu mozgu, znížiť hladinu cholesterolu a zmierniť artritídu. Niacín tiež zlepšuje hladinu krvného tuku a môže znížiť krvný tlak. Vitamín B3 tak môže hrať rolu v prevencii alebo dokonca liečbe vysokého krvného tlaku. Dobrým pomocníkom môže byť aj ľuďom, ktorí bojujú s diabetom. Ďalej niacín chráni pokožku pred poškodením slnečným žiarením. Nezáleží pritom, či tento vitamín používate ako pleťovú vodu alebo ho užívate orálne.
Ako telo získava niacín
Rovnako ako iné vitamíny ho ľudské telo prijíma z potravy. Navyše si však malé množstvo vytvára samo zo zdrojov bielkovín. Niacín je najmä v mäse, hydine, pečeni a rybách. Obsahujú ho aj orechy a strukoviny. Vitamín B3 nájdete aj v pivovarských kvasniciach, slnečnici, mlieku alebo pšeničných klíčkoch. Obohatené oň sú napríklad aj raňajkové cereálie a niektoré energetické nápoje.
Odporúčaná denná dávka je odlišná pre mužov, ženy a deti. Dospelý muž potrebuje asi 16 miligramov a žena o 2 miligramy menej. Tehotné ženy by však mali do tela dostať 17 miligramov niacínu denne a pri dojčení dokonca 20 miligramov. Odporúčaná denná dávka vitamínu B3 pre deti je pochopiteľne závislá od veku. Príjem by sa však mal pohybovať od 5 do 13 miligramov za deň.
Ako sa prejaví nedostatok
Nedostatok niacínu v ľudskom tele sa prejaví stratou chuti do jedla alebo stratou pamäte. Dôjsť môže k bolestiam hlavy, únave, zápche alebo naopak hnačke. Zaznamenané bolo tiež zvracanie, jasne červený jazyk alebo vyrážka na pokožke. Medzi prejavmi sa ďalej objavuje nespavosť, migrény a depresívne stavy. Absencia vitamínu B3 je však v západnom svete vzácna.
Kto je ohrozený nedostatkom
Najviac sú ohrození podvyživení ľudia. Absenciu niacínu tak môžu pocítiť ľudia s mentálnou anorexiou, AIDS, alkoholici alebo tí, ktorým zlyhávajú pečeň. Vyššiu potrebu tohto vitamínu majú aj fajčiari a ľudia s ochorením obličiek. Ťažký nedostatok tohto vitamínu sa objavuje v rozvojových krajinách. Je to preto, že tam ľudia nemajú dostatočne pestrú stravu alebo trpia od hladu.
Zvýšená potreba vitamínu B3 sa prejaví aj v tehotenstve alebo pri dojčení. Ďalej pri zvýšenej námahe, a to ako psychickej, tak fyzickej. Väčšiu potrebu majú aj ľudia s infekciami alebo horúčkami. Niacín vo väčších dávkach si organizmus žiada aj po konzumácii veľkého množstva sladkostí av starobe.
Aké sú vedľajšie účinky
Ak budete niacín prijímať len z potravy, neexistuje žiadne nebezpečenstvo. Inak je to pochopiteľne v prípade doplnkov stravy. Tie môžu mať vedľajšie účinky aké je nevoľnosť, zvracanie alebo pečeňová toxicita. Dôjsť môže tiež k svrbeniu a páleniu kože, ktorá začervenie. Veľmi vysoké dávky užívané dlhodobo môžu poškodiť pečeň alebo spôsobiť ďalšie závažné nežiaduce účinky. Rovnako ako pri iných doplnkoch stravy je vhodné sa poradiť s lekárom pred ich užívaním. Najmä ak máte nejaké zdravotné problémy.
Súvisiace pojmy:
- Vitamín B1
- Vitamín B2 alebo Riboflavín
- Vitamín B3 alebo Niacín
- Vitamín B5 alebo Kyselina pantotenová
- Vitamín B6 alebo Pyrixidín
- Vitamín B7 alebo Biotín
- Vitamín H
- Vitamín B9 alebo Kyselina listová
- Vitamín B12 alebo Kobalamín
- Vitamín B15 alebo Kyselina pangamová
- B-komplex
- Vitamín C alebo Kyselina askorbová
- Vitamín A alebo Retinol
- Vitamín D alebo Kalciferol
- Vitamín D2
- Vitamín E
- Vitamín K
- Vitamín K1
- Vitamín K2