Vitamín B1
Čo je vitamín B1?
Vitamín B1 je tiež známy ako tiamín. Je jeden z ôsmich základných vitamínov B. Tento vitamín telo potrebuje pre vývoj, rast a bunkovú funkciu. Ďalej ho využíva na premenu potravy na energiu. Ide o vitamín rozpustný vo vode, rovnako ako ostatné vitamíny zo skupiny B. Znamená to, že sa neukladá v tele a musí sa konzumovať pravidelne. Telo si dokáže uložiť vitamín B1 len na 20 dní.
Kde sa vyskytuje tiamín
Vitamín B1 sa vyskytuje v rôznych potravinách a tiež sa do niektorých spracovaných potravín pridáva pomocou fortifikácie. Býva tiež súčasťou multivitamínov a používa sa aj ako samostatný doplnok stravy. /span>. Je tiež súčasťou komplexu vitamínov B.
Potraviny s B1:
- obohatená biela ryža
- vaječné rezance
- kvasnice
- pečeň, obličky, srdce
- obohatené cereálie
- bravčové mäso
- pstruh
- slnečnicové semienka
- čierna fazuľa
- jogurt
- kukurica
- žaluď tekvice
- morské plody
Ako sa prejaví nedostatok tiamínu
Ak bude prijímať nedostatok vitamínu B1, povedie to k nedostatku tiamínu v organizme. K tomu môže dôjsť až za tri týždne a pravdepodobne to ovplyvní nielen váš imunitný systém, ale aj nervový systém a srdce. Skutočný nedostatok tiamínu je však u zdravých osôb vzácny.
Príznaky nedostatku vitamínu B1
Známky absencie tiamínu sa dajú ľahko prehliadnuť. Sú totiž veľmi nešpecifické. Medzi najčastejšie príznaky patrí strata chuti do jedla. Objaviť sa však môže aj únava. V závislosti od závažnosti nedostatku sa objaví buď hneď alebo po nejakom čase. S nedostatkom tiamínu je spájaná aj podráždenosť. Absencia vitamínu B1 môže spôsobiť zmeny v nálade. Medzi najznámejšie príznaky však patrí poškodenie nervov, brnenie končatín a rozmazané videnie. Dostaviť sa môže tiež nevoľnosť, zvracanie alebo delírium.
Ako sa lieči nedostatok tiamínu
Prevencia je pochopiteľne tým najlepším riešením. Vhodné je teda konzumovať potraviny bohaté na tiamín. Tak si udržíte dostatočné zásoby v tele. Ďalším možným riešením je užívanie doplnku stravy. Môže ísť pokojne o multivitamín alebo B komplex. V závažných prípadoch sa pod dohľadom lekára využíva suplementácia vysokými dávkami. Podávať môže byť perorálne, injekciou alebo pomocou IV v klinickom prostredí.
Ako spoznáte prebytok vitamínu B1
Toxické pôsobenie tohto vitamínu alebo jeho prebytok sú veľmi výnimočné. Nadbytočné množstvo vitamínu B totiž telo vylúči spoločne s močom. Napriek tomu existujú príznaky, ktoré ukazujú na predávkovanie. Medzi ne patria bolesti hlavy, slabosť, potenie, nevoľnosť a svrbenie pokožky.
Kto potrebuje viac B1
Zvýšené nároky na prísun tiamínu majú ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu a ľudia, ktorí pracujú v strese alebo podávajú veľké fyzické výkony. Väčšie dávky sú vhodné aj pre deti, tehotné či dojčiace ženy a seniorov. Viac B1 sa odporúča aj pri nedostatočnej výžive alebo nadmernom požívaní alkoholu.
Súvisiace pojmy:
- Vitamín B1
- Vitamín B2 alebo Riboflavín
- Vitamín B3 alebo Niacín
- Vitamín B5 alebo Kyselina pantotenová
- Vitamín B6 alebo Pyrixidín
- Vitamín B7 alebo Biotín
- Vitamín H
- Vitamín B9 alebo Kyselina listová
- Vitamín B12 alebo Kobalamín
- Vitamín B15 alebo Kyselina pangamová
- B-komplex
- Vitamín C alebo Kyselina askorbová
- Vitamín A alebo Retinol
- Vitamin D alebo Kalciferol
- Vitamín D2
- Vitamín D3
- Vitamín E
- Vitamín K
- Vitamín K1
- Vitamín K2