Přepnout na českou verzi

Sukralóza

Čo je to sukralóza

Ide o umelé sladidlo, ktoré je mnohonásobne sladšie ako sacharóza. Táto náhrada klasického cukru sa v organizme človeka takmer nemetabolizuje. To znamená, že nie je kalorická. Navyše sukralóza neovplyvňuje hladinu krvného cukru ani inzulínu. Ide teda o sladidlo vhodné pre osoby trpiace cukrovkou. 

Sukralóza sa vyrába z klasického cukru, pritom to rozhodne nie je to isté, čo cukor. Líšia sa chemickým zložením. V sukralóze sú nrahrazené tri vybrané skupiny látok za atómy chlóru. Toto umelé sladidlo sa využíva pri výrobe potravín aj nápojov. Zaujímavé je, že až 85% z čajovej lyžičky sukralózy sa neabsorbuje do tela. Zvyšok telo vstrebe, ale čoskoro zase vylúči spoločne s močom. Sukralóza sa tak neviaže na tuky ani na svaly v ľudskom tele. 

Ako bola vynájdená sukralóza

Táto potravinárska látka sa označuje ako E 955 a bola nájdená v roku 1976 anglickými vedcami. Došlo k tomu vlastne omylom, keď jeden z vedcov povedal druhému, aby odskúšal chlórovaný derivát sacharózy. On ochutnal a neskôr si nechal toto sladidlo patentovať. 

Aké sú účinky na krvný cukor a inzulín

Sukralóza nemá vplyv na hladinu krvného cukru ani inzulínu. A ak áno, tak je tento vplyv veľmi malý. Všetko závisí od jednotlivcov a ich zvyku konzumovať umelé sladidlá. To znamená, že zmeny v hladine cukru v krvi a inzulíne môžete po požití sukralózy zaznamenať v prípade, že ju nekonzumujete pravidelne.  

Aký je vplyv na chudnutie

Často sa hovorí o tom, že umelé sladidlá, ktoré neobsahujú žiadne kalórie sú vhodné pre diétny režim. Štúdie však potvrdili, že sukralóza nemá žiadny zásadný vplyv na váhu človeka. 

Je sukralóza bezpečná? 

Umelé sladidlá sú všeobecne veľmi kontroverznou témou. Niektorí odborníci tvrdia, že sú úplne neškodné, iní naznačujú, že tieto látky môžu mať účinky na metabolizmus. Ako už bolo spomenuté u niektorých osôb môže dôjsť k zvýšeniu hladiny krvného cukru a inzulínu. Navyše sukralóza môže údajne poškodiť bakteriálne prostredie v črevách. Niektoré štúdie navyše spochybňujú jej bezpečnosť pri varení alebo pečení. Hovorí o tom, že môže uvoľňovať škodlivé zlúčeniny. Napriek tomu zdravotnícke úrady považujú sukralózu za bezpečnú. 

Je každopádne jasné, že toto umelé sladidlo v ľudskom tele nespôsobuje vrodené vady, imunitné problémy, zubný kaz ani iné podobne škodlivé stavy. 

Aké sú alternatívy

Tí, ktorí považujú sukralózu za nevhodné umelé sladidlo dávajú prednosť prírodným alternatívam obyčajného cukru. Najčastejšie tak používajú xylitol, maltitol alebo thaumatin. 

Aký je rozdiel medzi sukralózou a sacharózou

Sacharóza je známa ako stolný cukru. Môže ísť o repný, ale aj trstinový alebo javorový cukor. Cukor obsahuje 16 kalórií na čajovú lyžičku a neobsahuje minerály ani vitamíny. Vysoký príjem klasického cukru môže byť príčinou prírastku na váhe a aj zubného kazu. Naviac pojedaním sladkého trpí nutričná kvalita stravy. Ide totiž o príjem prázdnych kalórií. Sukralóza kalórie neobsahuje a teda nemá vplyv na váhu ani zubný kaz.