Spirulina
Čo je to spirulina
Modrozelená riasa, ktorá má tvar špirály a rastie v sladkej vode. Pestuje sa takmer po celom svete od Havaja po Mexiko. Ide o fotosyntetický druh riasy, ktorý objali francúzske vojská v Afrike. Spirulínu radíme medzi superpotraviny, pretože obsahuje viac ako 50% bielkovín, aktívne enzýmy, vitamíny a minerály. Ide o skutočne významný antioxidant, ktorý posilňuje imunitu a zvyšuje koncentráciu. Zaujímavosťou iste je, že túto riasu používa NASA pre astronautov počas vesmírnych misií.
Na čo je spirulina užitočná
Vzhľadom na to, čo všetko riasa obsahuje, má vplyv na našu energiu. V spiruline sú totiž ľahko stráviteľné sacharidy, ktoré pomáhajú bunkám získať energiu. Navyše má spirulina protizápalové reakcie. Spirulina dokáže zabrániť prehnaným reakciám na alergény. Ako už bolo povedané, je táto riasa tiež dôležitým antioxidantom. Antioxidanty v spiruline chránia pred chorobami a vírusmi.
Aké sú vedľajšie účinky
Užívanie spiruliny je naskrz bezpečné, či už užívate prášok alebo tablety. Pochopiteľne však spirulina môže interagovať s inými liekmi. Vhodné je vždy jej užívanie konzultovať s lekárom alebo svojim lekárnikom. A to aj preto, že pochopiteľne môže táto riasa tiež zvýšiť dennú dávku príjmu vitamínov a minerálov.
Ako spirulínu užívať
Ak budete mať spirulinu v práškovej forme, je najjednoduchšie vypiť ju zmiešanú s vodou. Je neochutená, ale trochu horkastá, teda bude pochopiteľne taká konzumácia pravdepodobne trochu nepríjemná. Vhodnejšie je tak zamiešať prášok do smoothie alebo napríklad džúsu. Myslite na to, že spirulina zmení farbu vášho nápoja, pretože je jasne zelená.
Kedy je vhodné ich používať
Vzhľadom na to, že ide o superpotravinu sa hodí nielen pri očistách organizmu, ale aj pri diétach. Obsahuje veľké množstvo mikroživín a dodá vášmu telu pocit sýtosti. Ako bonus však nezaťažuje trávenie. Dôležité je však začať ju užívať postupne. Ideálne je rozložiť ju medzi jedlá a konzumovať ju ráno na poludnie a večer.
Pre koho je spirulina nevhodná
Vzhľadom na to, že neexistuje dostatok výskumov, je nevhodná pre tehotné a dojčiace žena a pre deti. Konzumovať by ju nemali ani ľudia s ochorením žilového systému, ľudia po transplantácii orgánov alebo osoby trpiace autoimunitným ochorením. Nevhodná je tiež pre osoby trpiace ochorením štítnej žľazy a osoby, ktoré trpia alergiou na morské plody.
Aké je odporúčané dávkovanie
Spirulínu možno užívať kedykoľvek počas dňa. Dávkovanie by sa malo pohybovať od 3 do 10 gramov za deň. Počas štúdií však boli testované aj vyššie dávky a ani 30 gramov spiruliny denne neprinieslo so sebou žiadne negatívne účinky.
Ako je to s predávkovaním spirulinou
Spirulínu môžete bez obáv užívať dlhodobo. Je to totiž prírodný produkt, ktorý neobsahuje žiadne chemické látky. Tým pádom nehrozí, že by ste sa týmto doplnkom stravy mohli predávkovať. Spirulínu môžete používať aj do tepelne spracovaných jedál. Treba však počítať s tým, že tepelnou úpravou pochopiteľne znížite jej nutričnú hodnotu. Pokiaľ ju teda chcete pridávať do jedla, je vhodnejšie to urobiť až pred servírovaním.
Aké sú nežiaduce účinky
Vo výnimočných prípadoch sa môžu objaviť nežiaduce účinky ako je nespavosť, zvýšený smäd, žalúdočné problémy alebo zrýchlený tep.