Přepnout na českou verzi

Selén

Čo je to selén

Selén je minerál, esenciálny stopový prvok, ktorý je nevyhnutný pre funkciu organizmu. Je to červená alebo šedá chemická látka. Na jeho prítomnosti totiž závisí množstvo procesov. Vyskytuje sa v pôde, potravinách a vode. V tele človeka je zastúpený vo všetkých tkanivách a orgánoch. Celkovo ho v ľudskom tele nájdete iba 10 až 15 gramov. Napriek tomu je však veľmi dôležitým prvkom, ktorý je nenahraditeľný. 

Na čom sa podieľa selén

Selén je označovaný ako antioxidant, ktorý je nepostrádateľný. Ďalej sa podieľa na aktivite enzýmov, podporuje normálnu funkciu štítnej žľazy a umožňuje zrenie a pohyblivosť spermií. Ovplyvňuje aj obranyschopnosť organizmu, má vplyv na kvalitu vlasov a nechtov.

Nedostatok selénu v tele

Nízky príjem tohto minerálu môže vyvolať celú škálu zdravotných problémov. Pri nedostatku selénu sa budete cítiť unavení. Pravdepodobne sa zhorší kvalita vašej pokožky, nechtov a vlasov. Vyskytnúť sa môžu aj svalové problémy a dôjde aj k poklesu obranyschopnosti. Neskôr sa môžu prejaviť poruchy zraku, srdcové problémy, zníženie plodnosti a dokonca môže dôjsť k porušeniu svalových alebo nervových buniek. Môže dôjsť aj k poškodeniu pečene, žalúdka alebo čriev.

Kto je ohrozený nedostatkom selénu

Medzi rizikové skupiny patria fajčiari. Ďalej tiež muži v období andropauzy, vegetariáni, tehotné a dojčiace ženy a pacienti s dialýzou. Ohrození sú tiež HIV pozitívni jedinci, ľudia s ochorením štítnej žľazy a osoby trpiace rakovinou. Odborníci odporúčajú užívanie selénu ako doplnkov stravy aj pri liečbe neplodnosti, akné, astmy alebo na zmiernenie prejavu menopauzy.

Prebytok selénu v tele

Prebytok selénu môže spôsobiť tráviace problémy. Predávkovať sa selénom z potravín nehrozí. Predávkovanie selénom je skutočne veľmi nebezpečné. Smrteľná dávka je 5 miligramov na kilogram hmotnosti. Ako toxický sa označuje dlhodobý príjem nad 900 mikrogramov denne. Vo vysokých dávkach je navyše tento minerál rakovinotvorný.

V akých potravinách je selén

Selén sa vyskytuje vo vnútornostiach, mäse, rybách a morských plodoch. Nájdete ho aj v mliečnych výrobkoch alebo vajciach. Z rastlinných potravín obsahujú selén napríklad strukoviny, cesnak, hrušky, avokádo, para orechy alebo celozrnné obilniny. Pozor si však dajte na tepelnú úpravu potravín, pri ktorej sa vo všeobecnosti všetky minerály a vitamíny z potravy strácajú. Najlepším zdrojom selénu sú práve para oriešky. Jeden jediný oriešok totiž môže obsahovať až plnú odporúčanú dennú dávku. 

Odporúčané dávky selénu

Dávkovanie tohto stopového prvku sa odvíja podľa veku jedinca. Deti do troch rokov by mali prijímať 20 mikrogramov denne. Do desiatich rokov by to potom malo byť o 10 mikrogramov viac. Deti do trinástich rokov by mali konzumovať 40 mikrogramov selénu denne. Od štrnástich rokov je potom odporúčaná denná dávka 55 mikrogramov na deň. Výnimku tvoria tehotné a dojčiace ženy. Pre tehotné sa odporúča dávka 60 mikrogramov za deň a pre dojčiace ešte o 10 mikrogramov vyššia.

Súvisiace pojmy: