Maca
Čo je maca
Maca je rastlina. Napríklad v Peru ju ľudia využívajú po tisíce rokov ako potravinu a liek. V posledných rokoch sa však maca stala populárnou po celom svete ako prírodný liek. Rastlina je známa ako Lepidium myyeneii. Stretnúť sa môžete aj s označením peruánsky ženšen. Ide o brukovitú zeleninu, ktorá je príbuzná karfiolov, kapusty, kelu alebo brokolici. Pochádza z vysokých náhorných plošín Ánd. Najčastejšie používaná časť rastliny je maca koreň. Ten obsahuje vitamíny, minerály, aminokyseliny a vlákninu. Ďalej tiež madaridíny, makamidy, glukozinoláty a alkaloidy. Maca sa používa vo forme kapsúl alebo prášku.
Aké sú prínosy pre zdravie
Existuje mnoho potenciálnych benefitov, často sa o rastline hovorí ako o pomocníkovi pri stresových situáciách. Vzhľadom na to, že obsahuje antioxidanty, je maca spájaná so zlepšením nálady. Údajne tiež zlepšuje krvný tlak. Jedným z prvých dôvodov používaná však bola podpora reprodukcie. Hoci v súčasnosti prebieha ešte niekoľko výskumov, ľudia sa zhodujú na tom, že Maca pomáha balansovať hormóny. Ďalším benefitom je, že Maca koreň pomáha zvýšiť odhodlanie v priebehu cvičenia a zvyšuje energiu. Vitamíny obsiahnuté v rastline podporujú imunitu a znižujú únavu.
- zvyšuje sexuálnu túžbu
- zmierňuje príznaky menopauzy
- zlepšuje duševné zdravie
- zvyšuje produkciu spermií
Kedy macu používať
Denná doba, kedy budete užívať doplnky stravy z tejto rastliny nie je dôležitá. Čo je však veľmi dôležité, je pravidelnosť. Je teda vhodné si určiť jeden čas, kedy budete tento doplnok užívať a dodržiavať. Ideálna dávka je 5 gramov denne.
Ako Macu používať
Ak ju užívate vo forme prášku, je vhodné ho zmiešať s vodou, džúsom alebo napríklad shakom pred tréningom. Pridať ju však môžete takmer do akéhokoľvek nealkoholického studeného nápoja. Macu je možné uchovávať doma dlho, vydrží až sedem rokov a stále bude rovnako funkčný a udrží v sebe všetky živiny.
Maca sa neužíva len s nápojmi. Niektorí konzumenti ju používajú aj pri príprave pudingov alebo džemov. Často sa používa aj pri príprave kaší. Listy macy sú potom podobné ako žerucha a využívajú sa pri príprave šalátov.
Ako chutí maca
Maca má veľmi výraznú chuť a môže sa stať, že vám nebude chutiť. Ide o orechovú až zemitú chuť. Ak vám naozaj nechutí, je ideálne ju zmiešať s niečím ochuteným, nie s vodou. Jej chuť budete lepšie znášať v smoothie alebo jogurte.
Aké sú nežiaduce účinky
Táto zázračná rastlina má nízku toxicitu a väčšina osôb ju znáša dobre. Žiadne nežiaduce účinky nie sú známe. U chorých mužov však môže maca zvyšovať diastolický tlak a pečeňový enzým. Podľa niektorých odborníkov by sa mace mali vyhnúť ľudia, ktorí sa liečia so štítnou žľazou. Rizikoví môžu byť aj ľudia s hormonálnymi poruchami. V prípade týchto problémov je teda vždy ideálne sa pred užívaním poradiť s lekárom.
Riziko vedľajších účinkov je spájané s doplnkami stravy, do ktorých je pridávaná. Všeobecne by však mali užívanie Macy konzultovať s lekárom všetci ľudia, ktorí trpia závažnými chorobami a tí, ktorí dlhodobo užívajú nejaké lieky. Macu nie je vhodné užívať spolu s aspirínom, ibuprofénom alebo liekom na riedenie krvi. Navyše môže maca narušiť účinky antikoncepcie.
Pri nadmernom užívaní môže dôjsť k zažívacím ťažkostiam, poruchám spánku alebo problémom s koncentráciou. Objaviť sa môže aj alergia na macu. Tá sa prejavuje svrbením, vyrážkou alebo žihľavkou. Pri závažnejších problémoch je nutné vyhľadať lekársku pomoc.