Přepnout na českou verzi

Leptín

Čo je to leptín? 

Leptín je hormón, ktorý patrí medzi takzvané adipokuny. Je to bielkovina, ktorá je tvorená zo 167 aminokyselín.  Produkuje ho podkožné tukové tkanivo. Jeho tvorba sa zvyšuje s množstvom tuku v bunkách. Hlavným cieľom leptínu je mozog. Práve tento proteín má mozgu povedať, že v prípade, keď máte dostatok uloženého tuku, nemusíte jesť. Leptín má však aj ďalšie funkcie spojené nielen s funkciou mozgu, ale aj s imunitou a plodnosťou. 

Nízka koncentrácia leptínu ukazuje na to, že človek hladuje. Naopak, obézni ľudia majú pravdepodobne vysokú koncentráciu tohto hormónu. Z toho dôvodu o leptíne hovoríme ako o hormóne nasýtenia alebo aj o hormóne hladovania. Leptín reguluje príjem potravy a tiež energetický výdaj. Okrajové ovplyvňuje citlivosť na inzulín

Leptín a jeho účinky

  • leptín cirkuluje celým telom
  • podporuje imunitu
  • podporuje chuť do jedla
  • podporuje rast ciev a kostí
  • reguluje metabolizmus
  • podporuje proces chudnutia
  • jeho hladina rastie so zvýšenou hladinou inzulínu
  • spánok (dlhý asi 8 hodín) prirodzene zvyšuje jeho hladinu
  • fruktóza obmedzuje schopnosť leptínu dostať sa do mozgu

Ako leptín pôsobí na mozog

Leptín teda produkujú tukové bunky. Čím viac majú tuku, tým viac produkujú tohto hormónu. Vyprodukovaný leptín putuje v krvi do mozgu. Tam odovzdáva informácie o tom, koľko tuku má vaše telo a či je nutné ďalej jesť alebo nie. Pokiaľ jete, telesný tuk stúpa a hladina leptínu sa zvyšuje. Pokiaľ nejete, telesný tuk klesá a vedie to k poklesu leptínu. V takej chvíli viac jete a menej spálite. 

Ako leptín pôsobí na diétu

S leptínom súvisí leptínová rezistencia. Tou často trpia obézni ľudia, ktorí majú vysoké hladiny hormónu sýtosti, ale jeho signál nefunguje. Leptínová rezistencia môže potom spôsobiť hlad a znížiť počet spálených kalórií. Práve rezistencia leptínu môže byť dôvodom, prečo diéty nefungujú dlhodobo. 

V okamihu, keď ste rezistentní na leptín, chudnutie znižuje tukovú hmotu a to vedie k zníženiu hladiny leptínu. To vedie k väčšej chuti na jedlo a menšiu motiváciu cvičiť. Mozog si v takej chvíli myslí, že telo hladuje a spúšťa mechanizmy, ktoré pomôžu získať späť stratený tuk. To vysvetľuje známy jojo efekt. 

Ako zvýšiť hladinu leptínu

Nízku hladinu leptínu môžete vyriešiť zdravým stravovaním. K tomu je vhodné pridať aj dostatok kvalitného spánku a pochopiteľne aj pravidelný pohyb. Jednoducho povedané leptínovú rezistenciu vyrieši zdravý životný štýl. Spánok je dôležitý preto, že v spánku hladina leptínu stúpa prirodzene. Ak však dôjde k prerušeniu spánku, hladina opäť poklesne.  >

Súvisiace pojmy: