Přepnout na českou verzi

L-arginín

Čo je to L-arginín

L-arginín je semi-esenciálna aminokyselina. Telo ju potrebuje na syntézu proteínov a dokáže ju produkovať biochemickými reakciami. Na to však potrebuje získať nejaké množstvo arginínu z potravy. L-arginín sa podieľa na produkcii rastového hormónu, ktorý hrá významnú úlohu v metabolizme a u športovcov môže zvýšiť svalovú hmotu.  L-arginín je nevyhnutný na produkciu oxidu dusnatého a pôsobí ako prekurzor ďalších aminokyselín. 

Ako sa líšia L-arginín a arginín AKG

Ide o dve formy potravinových doplnkov. Obaja podporujú zdravotné prínosy s prietokom krvi a obaja dokážu zvýšiť hladinu glutamínu a kreatínu. L-arginín je označovaný ako a-aminokyselina používaná v biosyntéze proteínov. Arginínový AKG je soľ aminokyseliny arginínu a kyseliny alfa-ketoglutarovej. Predáva sa ako výživový doplnok pre kulturistiku. 

Chemický rozdiel je ten, že L-arginín je zložený z optického izoméru arginínu, ktorý rotuje proti smeru hodinových ručičiek a arginín AKG je zložený zo soli l-arginínu a alfa-ketoglutarátu.

Aké sú výhody L-arginínu

L-arginín môže podľa výskumu poskytnú mnoho potenciálnych výhod. Dôkazy naznačujú, že doplnky s touto aminokyselinou môžu zvýšiť výkon pri cvičení zvýšením oxidu dusnatého v tele. Ďalej môžu byť doplnky stravy prínosom pre osoby s vysokým krvným tlakom. 

Arginín je pre telo nevyhnutný aj vo chvíľach, kedy je telo ohrozené trumatmi a infekciami. V takej chvíli je vhodné doplniť do tela arginín z vonkajších zdrojov. Výskumy tiež ukázali, že l-arginín môže prospievať diabetikom tým, že zlepšuje metabolizmus glukózy a citlivosť na inzulín. Medzi ďalšie potenciálne výhody patrí zlepšenie erektilnej dysfunkcie, zlepšenie prietoku krvi a prevencia a liečba preeklampsie. 

Aké sú nežiaduce účinky

L-arginín je bezpečný a dobre znášaný. Môže však spôsobiť vedľajšie účinky ako sú bolesti brucha, nadúvanie, nevoľnosti alebo hnačka. A to hlavne vo chvíli, keď ľudia užívajú vysoké dávky dlhodobo. Užívanie vysokých dávok arginínu je nebezpečné hlavne pre deti. 

L-arginín nie je vhodný pre osoby s cirhózou pečene, astmou, ochorením obličiek, nízkym krvným tlakom a nedostatkom guanidioacetát-metyltransferázy. Čo je dedičná porucha, ktorá má vplyv na metabolizmus arginínu. 

L-arginín môže interagovať s niektorými liekmi na zníženie  krvného tlaku, erektilnú dysfunkciu, riedenie krvi, zvyšujúce prietoky krvi a diuretickými alebo antidiabetickými liekmi. Okrem toho môže interagovať s niektorými doplnkami a látkami. Ide o byliny a doplnky stravy s účinkami na zníženie krvného tlaku, zníženie hladiny cukru v krvi či riedenie krvi. Interakcia sa môže objaviť aj v prípade užívania s xylitolom. 

Ako užívať L-arginín

Záleží na tom, z akého dôvodu doplnok stravy užívate. Štúdie, ktoré skúmali účinok na tlak krvi používali dávky od 6 do 30 gramov denne počas dvoch týždňov do dvoch rokov. Pacienti s erektilnou dysfunkciou zaznamenali zlepšenie už pri dávkach 1,5 až 5 gramov denne. Pri liečbe preeklampsie sa užíva denne dávka 3 gramov po dobu až troch mesiacov.

Súvisiace pojmy: