Kalcium alebo Vápnik
Čo je kalcium alebo Vápnik
Vápnik je minerál, ktorý je nevyhnutný nielen v období rastu, ale po celý život. Latinsky sa vápnik nazýva Calcium. Tento minerál je v ľudskom tele zastúpený v najväčšej miere. Ide o základný stavebný kameň kostí a zubov. Dôležitý je však aj pre ďalšie procesy v ľudskom tele ako je funkcia svalov, zrážanlivosť krvi, prenos nervových vzruchov alebo pohyblivosť spermií.
Aká je odporúčaná denná dávka
Pre dospelých jedincov je odporúčaná dávka 1000 miligramov denne. Niektoré skupiny osôb však vyžadujú oveľa väčšie množstvo. Patria k nim mladiství, starší ľudia a postmenopauzálne ženy.
Kde nájdete vápnik
Vápnik sa prirodzene objavuje v rôznych potravinách. Vysoký obsah vápnika má mlieko a mliečne výrobky ako sú syry, jogurty a ďalšie. K dispozícii je však aj dostatočné množstvo nemliečnych výrobkov, ktoré calcium obsahujú. Veľký obsah vápnika majú napríklad rôzne semená. Vhodný je mak, ale aj chia semienka. Vápnikom sú nabité aj sardinky alebo konzervovaný losos. Slušné množstvo vápnika majú aj niektoré druhy fazule alebo šošovky. Ak chcete do tela doplniť calcium, môžete to urobiť aj konzumáciou mandlí alebo listovej zeleniny. Zdrojom vápnika je tiež rebarbora.
Vápnik môžete do tela dostať aj pomocou doplnkov stravy. Najčastejšie sa predáva citrát vápenatý, glukonát vápenatý alebo laktát vápenatý. Vhodné je užívať calcium spoločne s vitamínmi D a K. Jedine tak majú ten najlepší účinok.
Ako sa prejavuje nedostatok
Nedostatok vápnika je tiež označovaný ako hypokalcímia. Obvykle je to stav spájaný aj s vitamínom D. U detí sa môže prejaviť chorobou zvanou krivica a u dospelých rednutím kostí. Jeho nedostatok je častý pri ochorení obličiek, pankreasu, nedostatku horčíka alebo vitamínu D alebo pri zlej funkcii prištítnych teliesok.
Príznaky nedostatku vápnika môžu byť neurologického rázu. Ďalej môže dôjsť k svalovej bolesti a kŕčom, zhoršeniu zraku alebo brneniu pier a jazyka. Pri nedostatku vápnika hrozí výskyt zubného kazu a zvýšené je aj riziko zlomenín kostí.
Ako sa prejavuje nadbytok
Tento stav sa nazýva aj hyperkalciémia. Zvýšená koncentrácia vápnika v krvi môže byť závažný. Vysoké dávky vápnika môžu byť dôvodom vzniku obličkových kameňov alebo usadzovania vápnika na stenách ciev. Prejavy môžu byť spočiatku nenápadné. Hyperkalciémia sa prejaví zažívacími ťažkosťami ako je nevoľnosť, vracanie a zápcha. Človek môže byť apatický a vyčerpaný. Môžu sa však objaviť aj psychické poruchy. Časté sú aj bolesti kostí, pretože dochádza k ich odvápňovaniu. Nedostatok vápnika môže byť spájaný s močovými kameňmi a obličkovými kolikami. Dôjsť môže k žalúdočným vredom alebo akútnemu zápalu pankreasu. Tolerancia hladiny vápnika v tele je pritom veľmi individuálna.
Súvisiace pojmy:
- Bróm
- Draslík
- Fosfor
- Horčík alebo Magnézium
- Chlór
- Chróm
- Jód
- Kalcium alebo Vápnik
- Kremík
- Meď
- Mangán
- Nikel
- Selén
- Síra
- Sodík
- Vanad
- Zinok
- Železo