Inzulínová rezistencia
Čo je inzulínová rezistencia
Inzulín je životne dôležitý hormón. Tento hormón znižuje hladinu cukru v krvi. Produkujú ho bunky pankreasu. Inzulín vyvoláva množstvo rôznych reakcií. Najčastejšie sa hovorí o pôsobení na metabolizmus cukru. Väčšina osôb pozná inzulín v súvislosti s cukrovkou. Hovorí sa o ňom totiž primárne ako o lieku na toto ochorenie.
Znížená schopnosť reakcie
Inzulínová rezistencia charakterizuje zníženú schopnosť reakcie tkanív na inzulín. Primárnou príčinou je polymorfizmus génu pre IRS-1, sekundárnou príčinou môže byť stres alebo infekciou spôsobený zápal. Tieto faktory vedú k zvýšeniu hladiny kortizolu. Kortizol zvyšuje glykémiu, na to reaguje pankreas zvýšenou tvorbou inzulínu. Časté zvyšovanie kortizolu spôsobuje inzulínovú rezistenciu.
- môže ovplyvniť pomer medzi telesnými lipidmi
- zvyšuje koncentráciu triacyglycerolov
- znižuje koncentráciu HDL
- zvyšuje riziko krvnej koagulácie
- spôsobuje zápalové zmeny
- zvyšuje retenciu sodíka
Inzulínová rezistencia nie je choroba ani špecifická diagnóza. Spája sa však s ďalšími stavmi ako sú ochorenia srdca, vysoký krvný tlak alebo cukrovka 2. typu. Ďalej sa spája aj s obezitou a nealkoholickým tukovým postihnutím pečene. Niektorí lekári tvrdia, že dokonca existuje väzba medzi inzulínovou rezistenciou a niektorými nádormi. Vedecky dokázané to však zatiaľ nie je.
Príčina inzulínovej rezistencie
Príčina inzulínovej rezistencie zatiaľ bohužiaľ nie je celkom známa. Z časti sa na nej podieľajú genetické faktory. Väčšina osôb s inzulínovou rezistenciou je asymptomatická. Často si vôbec nepripúšťajú, že by sa ich tento proces týkal. Väčšinou sa telo vyrovnáva s potrebou zvýšenej produkcie inzulínu, ktorej účinok je mierny. Pokiaľ tvorba inzulínu nestačí, dochádza k hyperglykémii. Časom sa hyperglikémia môže zhoršovať a objaví sa cukrovka druhého typu. Tá potom postihuje jednotlivé orgány.
Špekuluje sa o tom, že medzi príčiny inzulínovej rezistencie patrí nadmerná konzumácia cukru a potravín s vysokým glykemickým indexom. Ďalej stres, nedostatok pohybu, nedostatok spánku a nepravidelná nekvalitná strava.
Ako ju poznáme
Na to, aby človek zistil, že má inzulínovú rezistenciu, existujú tieto spôsoby.
Antopometrické meranie - rizikové faktory sú BMI menšie ako 25; obvod pása u mužov menší ako 94 cm a u žien menej ako 80 cm; pomer pas a výška menšia ako 0,53. Telesný tuk by u mužov nemal presiahnuť 25 jednotiek a u žien 29. Ak máte aspoň jeden rizikový faktor, tak inzulínovou rezistenciou trpíte. Čím viac sa hodnoty vzďaľujú od ideálnych, tým rýchlejšie treba stav riešiť.
Analýza krvi -
- glukóza na lačno ≥ 5,3 mmol/ L
- HbA1c (glykozylovaný hemoglobín)
- ≥ 36 mmol/mol
- inzulín ≥ 6,1 mU/L
Čo môže nasledovať?
O inzulínovej rezistencii nemusíte mať ani tušenie. Časom sa však zmení na metabolický syndróm. To je bohužiaľ vážny problém. Po ňom sa môže objaviť:
- diabetes 2. typu
- vysoký tlak
- vysoký cholesterol
- rakovina
- mŕtvica
- infarkt
Ak chcete inzulínovej rezistencii predchádzať, potom obmedzte cukor a spracované potraviny plné cukru. Stačí jesť trikrát denne, najdôležitejšie sú raňajky. Vhodné je aj pravidelne cvičiť a vyhýbať sa stresu. Dôležitý je aj spánok. Ideálne je spať denne sedem až osem hodín.
Súvisiace pojmy:
- Dextróza
- Fruktóza
- Glukóza
- Glykemický index
- Inzulínová rezistencia
- Laktóza
- Laktáza
- Maltodextrín
- Sacharidy
- Xylitol