Přepnout na českou verzi

Glukagón

Čo je to glukagón

Glukagón je pankreatický hormón, ktorý produkujú špecializované bunky, ktorým sa hovorí A-bunky ostrovčekov pankreasu. Glukagón je polypeptid, ktorý dokáže regulovať energetický metabolizmus. Stretnúť sa môžete aj s označením hormón nedostatku alebo hormón hladovania. Je to z toho dôvodu, že jeho hladiny stúpajú v tele hlavne niekoľko hodín po konzumácii potravy. Glukagón je často spájaný s inzulínom. Jeho účinky v tele sú však opačné. 

Aké sú funkcie glukagónu

Hlavnou úlohou glukagónu je dať príkaz pečeni na vyplavenie zásob glukózy v prípade poklesu hladiny krvného cukru. Okrem toho glukagón spúšťa ketogenézy, ktoré sú pre telo dôležité ako alternatívne zdroje energie. U osôb trpiacich cukrovkou sa glukagón používa aj pri liečbe. Ide o prvú pomoc pri závažných hypoglykémiách, ktoré sprevádza aj bezvedomie. 

Ako sa glukagón v tele tvorí

Glukagón produkujú najmä A-bunky Langerhansových ostrovčekov pankreasu a vzniká z proteínu so 179 aminokyselinami, ktorému sa hovorí preproglukagón. V spomínaných bunkách je uložený v sekrečných granulách. Ďalej tento polypeptid vytvára aj L bunky čreva a hypotalamus. K jeho odbúravaniu potom dochádza v obličkách a tiež v pečeni. 

Hypoglykemická kóma a liečba glukagónom

Takzvaný GlucaGen HypoKit je oranžová krabička, ktorá v sebe skrýva hormón glukagón vo forme prášku a tiež injekciu, v ktorej je vodný roztok. Najprv je potrebné z injekčnej striekačky vodný roztok vstreknúť do ampulky s práškom hormónu a pretrepať. Následne sa potom natiahne celý obsah ampulky späť do striekačky. Liek je možné aplikovať do svalu alebo podkožne. Aplikácia do svalu je fakt efektívnejšia, pretože do svalu sa glukagón vstrebáva rýchlejšie. Pri ťažkej hypoglykémii je dôležité aplikovať látku čo najrýchlejšie, pretože inak by stav mohol poškodiť mozog. Ideálne je teda injekciu rýchlo pichnúť do stehenného svalu, a to pokojne aj cez oblečenie, pokiaľ je to nevyhnutné. Ak sa glykémia po aplikácii začne zdvíhať, počkáme a podáme sladký nápoj. Ak sa však postihnutý z bezvedomia nepreberie, treba okamžite volať záchranku.  

Glukagón ako liek a alkohol

Ak by do hypoglykemickej kómy upadol opitý človek, nie je vhodné mu podávať injekciu glukagónu. Aplikácia by totiž v takom prípade nebola účinná, pretože pečeň človeka po požití alkoholu má v rebríčku priorít najprv odbúrať alkohol a až potom sa zaoberá rozkladaním zásobného cukru glykogénu. Navyše alkohol sám o sebe znižuje glykémiu. Z toho dôvodu by diabetici nemali konzumovať alkohol alebo ho piť len do tej miery, pokiaľ si dokážu merať glykémiu a doplniť deficit sacharidov.