Přepnout na českou verzi

Dopamín

Čo je to dopamín

Dopamín patrí do skupiny katecholamínov a často je označovaný ako hormón šťastia. Je totiž zodpovedný práve za pocity radosti a šťastia. Tým pádom ide o hormón, ktorý ovplyvňuje naše emócie a poťažmo ich prejavy. Dopamín nás motivuje k uskutočneniu našich snov. Jeho hladina je dôležitá na to, aby sme svet videli pozitívnejšie. 

Aké sú funkcie dopamínu

Dopamín je neuroprenášač. V častiach mozgu tak umožňuje prenos dôležitých impulzov. Okrem toho funguje ako neurohormón. Mozog tento hormón začne vylučovať vo chvíli, keď sa nám niečo podarí, prípadne očakávame odmenu za svoje činy. Ak máte správnu hladinu dopamínu v tele, môže vám pomôcť schudnúť. Medzi ďalšie dôležité funkcie v tele patrí napomáhanie tráveniu, fungovanie mozgu, podpora pamäte a pozitívneho myslenia, ovládanie motoriky, spracovávanie bolesti, prietoky krvi alebo funkcie pankreasu. Ďalej má dopamín vplyv na spánok a jeho kvalitu, ale aj na stres, sexuálny apetít, energiu, hormonálny systém av neposlednom rade na funkciu obličiek a srdca.

Čo spôsobuje nízka hladina dopamínu

Ak máte nízku hladinu tohto hormónu, budete zmýšľať negatívne a cítiť sa smutne. Môže to viesť k emocionálnym problémom aj depresii. Pravdepodobne prídu výkyvy nálad, poruchy koncentrácie, únava a možno aj pocit beznádeje, ktorý je spájaný práve so spomínanou depresiou. Objaviť sa môže aj anorexia, bulímia, prípadne niektorý druh závislosti. Ďalšími prejavmi nedostatku dopamínu sú svalové kŕče, zápcha alebo halucinácie.

Ako prirodzene zvýšiť dopamín

Je dôležité udržiavať zdravú mieru dopamínu a na jeho udržiavanie je ideálne zmeniť svoj životný štýl. Pomôcť by mohla meditácia alebo cvičenie jogy, rovnako tak ako pravidelné cvičenie. Vybrať si môžete beh, tanec alebo akékoľvek iné cvičenia. Dôležitý je aj dostatok spánku, ktorý musí byť pochopiteľne kvalitný. S dopamínom vám pomôže aj dostatok vitamínu D, ktorý je ideálny prijímať zo slniečka.  Svoju úlohu zohráva aj pravidelná a zdravá strava, správne dýchanie a počúvanie muziky. Pomôcť môže aj sex alebo maznanie, masáže, kreatívne činnosti alebo čas strávený s domácim miláčikom. V neposlednom rade je taktiež veľmi podstatné naučiť sa pracovať so stresom. S tým môže pomôcť aj meditácia a cvičenie a okrem iného aj prehliadanie v prírode alebo hudba. 

Čo spôsobí vysoké hladiny dopamínu

V prípade, že máte v tele vysoké hladiny dopamínu, dôjde k zvýšeniu energie a koncentrácie. Vyššia bude aj váš sexuálny apetít a schopnosť sústredenia. Bohužiaľ však vysoké dávky tohto hormónu môžu viesť k agresívnemu správaniu, egoizmu a k hazardovaniu. Tiež vysoké hladiny dopamínu môžu spôsobovať úzkosti, poruchy spánku, stres a depresie.

Čo je to závislosť na dopamíne

Takzvaná dopamínová závislosť alebo aj digitálny dopamín je veľkým problémom dnešnej doby. Dopamín sa totiž v mozgu vytvára pri stimulácii a tým sa vytvára závislosť. Je podobná závislosti na omamných a psychotropných látkach, ale aj na hazardných hrách. Dopamín využívajú tvorcovia seriálov alebo počítačových hier. K podobnému javu ako je dopamínová závislosť potom môže dochádzať aj u sociálnych sietí. 

Čo je dopamínový detox

Dopaminový pôst je iný výraz pre detox. Je to smer, ako reštartovať svoj mozog, aby upravil správanie. Vďaka detoxu sa znižuje produkcia dopamínu v mozgu, bohužiaľ však so sebou môže priniesť problémy spojené s nedostatkom hormónu. Detox by mal vyzerať tak, že vyradíte na určitú dobu určitú činnosť, pri ktorej motiek dopamín produkuje a spôsobuje závislosť. Môže ísť o spomínané sociálne siete, počítačové hry, ale aj hazardné hry, drogy alebo na prvý pohľad neškodné prejedanie. Priemerná dĺžka pôstu je asi tri mesiace.

S čím môže dopamínový pôst pomôcť?

Dopaminový detox môže pomôcť práve s nadmerným používaním sociálnych sietí alebo internetu všeobecne, ďalej tiež so spomínaným prejedaním alebo drogami. Účinný je aj pre nadmerné nakupovanie alebo sledovanie porna či nadmernej masturbácii. Odporúča sa aj pri nadmernom hľadaní noviniek, čo však v dnešnej dobe úzko súvisí práve s používaním internetu.

Súvisiace pojmy: