B-komplex
Čo je to B-komplex
Vitamín B-komplex sa skladá z ôsmich vitamínov B:
- B1 (tiamín) - dôležitý pre vývoj a funkciu buniek aj rast
- B2 (riboflavín) - hrá úlohu pri premene energie
- B3 (niacín) - podporuje funkciu nervových buniek a trávenia
- B5 (kyselina pantoténová) - hrá úlohu pri premene energie a odbúravaní tukov
- B6 (pyridoxín) - ovplyvňuje vývoj mozgu
- B7 (biotín) - má vplyv na metabolizmus markoživín
- B9 (kyselina listová/ folát) - je dôležitý pre tvorbu DNA
- B12 (kobalamín) - má vplyv na vývoj červených krviniek
Každý zo základných vitamínov prispieva k celkovej telesnej funkcii. Všetky vitamíny skupiny B sú rozpustné vo vode. To znamená, že si ich telo neukladá a treba ich dopĺňať.
Aké sú zdravotné prínosy vitamínu B-komplex
Vitamíny skupiny B hrajú zásadnú úlohu pri udržiavaní zdravia a pohody. Sú to stavebné kamene zdravého organizmu a majú vplyv na energetickú hladinu, bunkový metabolizmus a mozgové funkcie. B komplex pomáha podporovať zdravie buniek, rast červených krviniek, zrak, trávenie, chuť, funkciu mozgu, správnu funkciu nervov alebo svalový tonus.
Aký je význam pre tehotné
Pre tehotné alebo dojčiace ženy sú vitamíny B naozaj dôležité. Vitamíny B totiž pomáhajú pri vývoji mozgu plodu a znižujú riziko vrodených chýb. Navyše môže ženám v očakávaní b-komplex pomôcť riadiť hladinu energie alebo zmierniť tehotenské nevoľnosti. V neposlednom rade tiež znižuje riziko rozvoja preeklampsie.
Koľko B komplexu telo potrebuje
Odporúčané denné množstvo každého vitamínu B sa značne líši. Zatiaľ čo pri vitamíne B1 je to okolo 1 miligramov denne, pri vitamíne B3 je to 14 miligramov denne. Z toho dôvodu je v prípade B-komplexu ako doplnku stravy vhodné konzumovať množstvo odporúčané v príbalovom letáku. Tehotné ženy alebo staršie osoby môžu navyše vyžadovať vyššie dávky. V takom prípade je vhodné, aby vám dávkovanie prispôsobil lekár.
Aké stav bráni správnemu vstrebávaniu B-komplexu
Niektoré poruchy zdravia môžu brániť vitamínom v správnom vstrebávaní. Ide napríklad o poruchu užívania alkoholu, celiakiu, HIV, Crohnovu chorobu, obličkové stavy, reumatoidnú artirtídu alebo zápalové ochorenie čriev.
Ako sa prejavuje nedostatok
Najčastejším symptómom nedostatku je chudokrvnosť. Medzi ďalšie prejavy patrí únava, bolesti hlavy, padanie vlasov, poruchy spánku, poruchy koncentrácie, problémy so zrakom, zhoršená hojivosť. Často bývajú postihnutí vegáni, pretože väčšina vitamínov je hlavne v živočíšnej strave. Medzi ďalšie faktory nedostatku patrí tehotenstvo, zvýšená fyzická záťaž, dlhodobý stres alebo konzumácia nekvalitných potravín.
Kde nájdeme vitamín B
Zdrojov vitamínov B je naozaj veľa. Tento vitamín nájdete ako v živočíšnej, tak aj v rastlinnej strave. Na B-komplex sú každopádne bohaté kvasnice a strukoviny. Ďalej je v orechoch, mäse a vnútornostiach. Dostatočné množstvo nájdete aj v mlieku, syroch a vajciach. Bohužiaľ sú však vitamíny citlivé na teplotu. To znamená, že im neprospieva varenie ani mrazenie.
Ako spoznať kvalitný B-komplex
Ak chcete užívať rad vitamínov B ako doplnky stravy, je potrebné si vždy najprv skontrolovať, či ide o naozaj kvalitný výrobok, ktorý obsahuje práve ten typ vitamínov B, ktoré potrebujete doplniť. Hoci sa niektoré doplnky volajú B komplex, nemusia obsahovať naozaj všetky vitamíny. Pred koupí teda vždy starostlivo zvážte, či ste vybrali správne.
Súvisiace pojmy:
- Vitamín B1
- Vitamín B2 alebo Riboflavín
- Vitamín B3 alebo Niacín
- Vitamín B5 alebo Kyselina pantotenová&lbsp;
- Vitamín B6 alebo Pyrixidín
- Vitamín B7 alebo Biotín
- Vitamín H
- Vitamín B9 alebo Kyselina listová
- Vitamín B12 alebo Kobalamín
- Vitamín B15 alebo Kyselina pangamová
- B-komplex
- Vitamín C alebo Kyselina askorbová
- Vitamín A alebo Retinol
- Vitamín D alebo Kalciferol
- Vitamín D2
- Vitamín D3
- Vitamín E
- Vitamín K
- Vitamín K1
- Vitamín K2