Adaptogén
Čo je to adaptogén
Ide o pojem, ktorý označuje rastlinný produkt, ktorý má zvyšovať odolnosť organizmu proti stresovým situáciám. Tiež zlepšuje schopnosť odolávať proti zmeneným podmienkam. Je to pojem, ktorý sa používa v alternatívnej medicíne. Pojem sa začal používať v roku 1947, kedy ho vytvoril ruský vedec Nikolaj Lazarev. Okrem tohto pojmu sa podobným produktom hovorí aj tonika, omladzujúce rastliny, biostimulátory, harmonizéry, rastliny nesmrteľnosti alebo látky posilňujúce čchi.
Ako adaptogény fungujú
Adaptogény majú širokospektrálne účinky na zdravie. Upevňujú zdravie, posilňujú imunitu a taktiež môžu liečiť niektoré chorobné stavy. Adaptogény majú tiež upokojujúce účinky. Adaptogény pomáhajú zmierňovať stres tým, že kontrolujú množstvo uvoľnených stresových hormónov pri stresových reakciách. V prípade stresového dňa uvoľňuje časť medzimozgu CRH. To vyvoláva úzkosť. CRH potom cestuje hypofýzou, odkiaľ sa uvoľňuje adrenokortikotropný hormón. Adaptogény znižujú úzkosť tým, že zabraňujú uvoľňovaniu CRH. Čím viac sa uvoľní CRH, tým väčšia je intenzita úzkosti. Adaptogény sa používajú aj pre svoje liečivé účinky ako prevencia a liečba civilizačných chorôb, ktoré vznikajú v dôsledku životného štýlu.
Aké ďalšie účinky má adaptogén:
- protizápalové účinky,
- zmiernenie stresu a úzkosti,
- regenerácia mozgových buniek,
- zníženie hladiny cholesterolu,
- zníženie hladiny kortizolu,
- ochrana zdravia srdca,
- ochrana zdravia pečene,
- protirakovinový účinok,
- zníženie únavy a zlepšenie výkonnosti,
- harmonizácia hormónov,
- znižuje účinky toxických látok, chráni pred radiáciou a žiarením,
- zlepšuje kondíciu nervového systému.
Ako spoznám, že je rastlina adaptogén
Nikolaj Lazarev vytvoril rad kritérií, podľa ktorých určuje, či látka medzi adaptogény patrí. Podľa neho adaptogén musí zvyšovať odolnosť organizmu proti nepriaznivým vplyvom prostredníctvom širokej škály faktorov od fyzikálnych po biochemické. Ďalej musí mať celkovo normalizujúci účinok a zlepšovať všetky stavy. Naopak nezhoršovať žiadny. A konečne musí mať len minimálne nepriaznivé pôsobenie na fyziologické funkcie organizmu.
Aké sú najznámejšie adaptogény
Medzi najznámejšie adaptogény patrí klanopraška čínska, iným názvom schizandra. Ďalej ide o skupinu ženšenov - ženšen pravý, všehoj päťlistý a všehojovec ostnitý. Medzi adaptogény sa radí aj kustovnica čínska.
Ako adaptogény užívať a ktoré
Odporúčané je užívať tieto látky ideálne dvakrát denne, a to ráno a popoludní. Nie je vhodné ich konzumovať na noc, pretože môžete mať problém po nich zaspať. Myslite však na to, že každý adaptogén je trochu iný a navyše sa hodí na iné problémy. Napríklad ak chcete harmonizovať pohlavné hormóny, užívajte Macu. Ašvagandha je skvelá na zníženie oxidačného stresu, bazalka posvätná pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi a chráni pečeň. Huby reishi má imunitné účinky a taktiež protinádorové. Ako najúčinnejší adaptogén je potom označovaný ženšen. Dôležité je pochopiteľne nekonzumovať všetky adaptogény naraz, ale vybrať si medzi nimi niektoré, ktoré pomôžu s vašimi problémami.
Aké sú formy adaptogénov
Niektoré adaptogény prijímame v bežnej potravy. Inak sú na trhu k dispozícii vo forme kapsúl alebo práškov. Niektoré adaptogény sa predávajú aj vo forme sypaných čajov. Tie môžu byť pre mnohých príjemnejšie na užívanie. Niektoré adaptogény pridávajú určité firmy tak do kávových nápojov.
Aké majú adaptogény vedľajšie účinky
Vzhľadom na to, že aby bolo možné rastlinu považovať za adaptogénnu, musí byť bezpečná, neškodná a netoxická, nie sú u týchto látok známe žiadne vedľajšie účinky. Ani napriek tomu však nie sú tieto doplnky stravy vhodné pre tehotné a dojčiace ženy. Ďalej sa neodporúča ich užívanie dojčatami a malými deťmi. Nevhodné sú adaptogény aj pre osoby trpiace schizofréniou, srdcovými chorobami a nízkym tlakom.