Rovnako ako vitamíny sú pre ľudské telo nenahraditeľné aj minerály, a to aj napriek tomu, že ich denne potrebuje telo len malé množstvo. Bohužiaľ si ich naše telo nedokáže vytvoriť samo a treba ich dopĺňať. Pri dávkovaní si však treba dať pozor. Vo veľkom množstve môžu škodiť. Čo teda jesť, aby telo nestrádalo a naopak netrpelo prebytkom?
Veľa minerálov, ktoré sú pre telo dôležité, sú obsiahnuté v potravinách, ktoré poznáme a denne konzumujeme. Napriek tomu niektorí ľudia trpia nedostatkom dôležitých minerálov, a to predovšetkým železa, zinku a vápnika. Pritom sú pre telo naozaj nevyhnutné, pretože podporujú tvorbu kostí a úlohu zohrávajú aj pri procese výživy tela alebo prenose kyslíka v krvi.
Delenie minerálov a ich prebytok v tele
Minerály delíme do dvoch základných skupín, a to na minerálne látky a stopové prvky.
- Medzi minerálne látky patria:vápnik, draslík, chlór, sodík, síra, fosfor a magnézium. Tých ľudské telo potrebuje veľké množstvo.
- Stopové prvky sú tiež minerálne látky, tých však telo potrebuje menšie množstvo.
Minerály sú pre telo, ako už bolo uvedené, nevyhnutné. Na druhej strane je však pre telo nebezpečný aj nadmerný prísun. Príkladom je bežná kuchynská soľ. Tá totiž obsahuje veľké množstvo sodíka. Nadmerné solenie neprospieva obličkám a vedie k zadržiavaniu tekutín v tele. Navyše je nevhodné pre osoby s vysokým krvným tlakom.
Zdravá strava je základ
Ak chcete mať v tele dostatok vitamínov a minerálov, je samozrejme dôležitá zdravá strava. Jedine pestrá vyvážená strava zaistí telu potrebné živiny. Niektorí ľudia však nemajú dostatočný príjem minerálov. Ide napríklad o tehotné ženy, deti v období rastu, fajčiarov alebo seniorov. Potom je potrebné siahnuť po potravinových doplnkoch. Množstvo minerálov, ktoré telo potrebuje sa mení v závislosti na veku a ďalších okolnostiach.
Najdôležitejšie minerálne látky
Vápnik
Jednou z najdôležitejších minerálnych látok pre naše telo je vápnik. Calcium podporuje svalový a nervový systém. Zásadné je aj v období tehotenstva. Veľké množstvo vápnika nájdete v strukovinách alebo tmavo zelenej zelenine ako je kel, brokolica alebo špenát. Vápnik je tiež v orieškoch, klíčkoch alebo maku.
Prispieva k:
- k normálnej zrážanlivosti krvi, energetickému metabolizmu
- na normálnu činnosť svalov
- na normálnu funkciu tráviacich enzýmov
- podieľa sa na procese delenia a špecializácie buniek
- je potrebný na udržanie normálneho stavu kostí a zubov
- na normálnu funkciu nervových prenosov
Horčík
Veľmi dôležitý je tiež horčík, ktorý pôsobí protizápalovo . Jeho uplatnenie nájdeme pri regulácii srdcového rytmu, ochrane nervov aj pri využívaní niektorých vitamínov v tele. Pokiaľ má telo nedostatok magnézia, môže dostávať kŕče. Horčík treba dopĺňať. Opäť ho nájdeme v strukovinách, listovej zelenine a klíčkoch. Je však aj v rybách alebo jablkách.
Prispieva k:
- na zníženie miery únavy a vyčerpania
- k elektrolytickej rovnováhe
- k normálnemu energetickému metabolizmu
- na normálnu činnosť nervovej sústavy, syntézu bielkovín
- knormálne činnosti svalov a psychickej činnosti
- na udržanie normálneho stavu kostí a zubov
- podieľa sa na procese delenia buniek
Zinok
Nemenej podstatný pre telo je tiež zinok. Aby bol správne vstrebávaný, treba ho používať s vitamínom A. Všeobecná vlastnosť tohto minerálu spočíva v ochrane tela.
Prispieva k:
- normanému metabolizmu kyselín a zásad, sacharidov, mastných kyselín, makroživín a vitamínu A
- na normovanie syntézy DNA a bielkovín
- na normálnu plodnosť a repodukciu
- na udržanie normálneho stavu kostí, nechtov, vlasov a kostí
- na udržanie normálnej hladiny testosterónu v krvi
- na udržanie normálneho stavu zraku
- na normálnu funkciu imunitného systému
- na ochranu buniek pred oxidatívnym stresom
- podieľa sa na delení buniek
Pri jeho nedostatku majú ľudia zvýšenú chuť na sladké. Zdrojom zinku sú tekvicové semienka, strukoviny, otruby, ustrice, slanečci alebo vajcia či cibuľa.